Home » Wydarzenia w szkole » II Siedleckie Spotkania Muzyczne “Pogoń struny”

II Siedleckie Spotkania Muzyczne “Pogoń struny”

Witamy w ZSM w Siedlcach
Rekrutacja 2022/2023
Rekrutacja – Filmy
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
Aktualności
G Suite
Fryderyk – dziennik
Kadra
29Wydarzenia w szkole
I Ogólnoszkolny Konkurs “OD DUETU DO SEPTETU”
3Przesłuchania CEA
Przesłuchania klasy wiolonczeli i kontrabasu 4-5.03.2020
Przesłuchania 7-9 grudnia 2017 r.
Przesłuchania 8-10.02.2017
Seminarium Chórmistrzowskie 2019
I Międzyszkolny Konkurs Wokalny
V Festiwal Chórów Szkół Muzycznych
Konferencja chórmistrzowska 17-18 XI 2017
3IV Festiwal Chórów Szkół Muzycznych
Jury
Protokół Jury
Harmonogram Festiwalu
Seminarium chórmistrzowskie – 21.11.2015
Festiwal Pianistyczny – Chopin i Kompozytorzy Francuscy 2015
III Festiwal Chórów 2014
Festiwal Pianistyczny: Chopin i Kompozytorzy Rosyjscy 2013
III Siedleckie Spotkania Muzyczne "Pogoń struny" 2011
II Siedleckie Spotkania Muzyczne "Pogoń struny" 2010
Siedleckie Spotkania Akordeonowe
I Siedleckie Spotkania Muzyczne "Pogoń struny" 2009
Jubileusz 50-lecia Siedleckiej Szkoły Muzycznej
Oferta edukacyjna
4Działalność koncertowa
Audycje szkolne
Koncerty szkolne
Koncerty pozaszkolne
Koncerty zaproszonych Gości
3Sukcesy uczniów
Sekcja Instrumentów Dętych i Akordeonu
Sekcja Fortepianu i Organów
Sekcja Instrumentów Smyczkowych i Gitary
Konkursy szkolne
Z kart historii
7Galeria
XIII szkolny konkurs pianistyczny “Mały wirtuoz”
Koncert dla kandydatów do PSM I stopnia
Koncert Świąteczny
Muzyczne Inspiracje: Chopin i Kompozytorzy Rosyjscy
Koncert pt. “Muzykujmy razem”
Sala Koncertowa
Jubileusz 50-lecia
1Video
Fletowisko – 21.06.2013 r.
2Organy
Galeria
Video
Do pobrania
Numery kont
Społeczne Ognisko Muzyczne
ePUAP
BIP
Kontakt
Deklaracja Dostępności
Ochrona danych osobowych
Szkolne Plany Nauczania

6 grudnia 2010 roku

Dnia 27.11. 2010 r. odbyły się II Siedleckie Spotkania „Pogoń struny”.

Nasz konkurs uświetnił Honorowy Patronat

Pana Wojciecha Kudelskiego – Prezydenta Miasta Siedlce

oraz Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.

Należy  podkreślić, że osobą, która zawsze angażuje się w sprawy muzyki w naszym mieście i życzliwie wspiera nasze projekty jest 
Pan Mariusz Orzełowski.

Spotkania „Pogoń struny” nie odbyłyby się, gdyby nie szczere zainteresowanie Urzędu Miasta sztuką i edukacją naszej młodzieży.

Naszymi  sponsorami byli:

* Urząd Miasta reprezentowany przez Panią Katarzynę Kozioł,

* Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa reprezentowane przez rektora dr inż. Leszka Gadomskiego, które oprócz wsparcia finansowego ufundowało dodatkowe upominki nagrodzonym,

* MPK Sp.z o.o. , które reprezentuje Prezes Zarządu mgr inż. Bogdan Kozioł

* Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Spółka z o.o.  reprezentowane przez  Prezesa Zarządu mgr inż. Krzysztof Figat

* Elżbieta  i  Waldemar  Złoch – właściciele firmy Budexpol s.j.

* Biskup Siedlecki J.E.Zbigniew Kiernikowski

Jury  w składzie:

prof. dr hab. ks. Michał Roman Szulik –  przewodniczący,

prof. dr hab. Włodzimierz Promiński

prof. Piotr Reichert

prof. Leszek Sokołowski

mgr  Ryszard Bałauszko

zdecydowało jednogłośnie o nagrodzeniu następujących osób:

Magdalena Lech – skrzypce

Olga Kowalczyk – altówka

Edyta Słomska i Edyta Ułanowicz – wiolonczela

Karol Cieśluk – kontrabas

Dagmara Mazur i Szymon Jakimowicz – gitara

oraz wyróżniło:

Karola Suwałę,

Michała Kazimierskiego,

Karola Wachnika,

Sylwestra Suwałę,

Zuzannę Filipek,

Wiktora Wilczaka,

Erwina Jankowskiego.

 

We wtorek 7 grudnia 2010 roku w sali widowiskowej „Podlasie”  o godz. 17.00 odbędzie się gwiazdkowy koncert laureatów konkursu „Pogoń struny” 2010 z udziałem wyróżnionych siedlczanek z edycji pierwszej

Zuzanny Kameckiej i Agnieszki Skup.


23 listopada 2010 roku

Czas to najlepsza cenzura, a cierpliwość – najdoskonalszy nauczyciel”

Fryderyk Chopin

Szanowni Państwo

W  dniach  26 – 28   października   2010   roku   świętowaliśmy   jubileusz 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Siedlcach oraz jubileusz 35-lecia powstania PSM II stopnia. Spoglądając wstecz, z wdzięcznością patrzymy na pracę wszystkich osób, które dbały o to, aby Siedlce były wiodącym ośrodkiem szkolnictwa muzycznego: wspominamy byłych dyrektorów, nauczycieli i wszystkich pracowników Naszej Szkoły. Z dumą możemy powiedzieć, że wielu absolwentów odnosiło i odnosi sukcesy w zawodzie muzyka, wielu z nich powróciło do Siedlec i dzisiaj pracują jako nauczyciele w naszej placówce.

Dzień świętowania jubileuszu był też chwilą, w której mogliśmy spojrzeć z nadzieją w przyszłość.

Po wielu staraniach udało się od tego roku wznowić inwestycję w celu dokończenia Sali Koncertowej w budynku ZSM przy ul. Podlaskiej 14. Prace budowlano-wykończeniowe mają trwać do 2012 roku i wtedy nasza szkoła zyska własną, profesjonalną salę koncertową, która jak mamy nadzieję będzie służyła nie tylko w odkrywaniu piękna muzyki klasycznej, ale również w różnego rodzaju przedsięwzięciach konkursowych i festiwalowych – m.in. takich, jak „Pogoń struny”.

W ciągu ostatnich lat, rozszerzyliśmy znacznie zakres kształcenia muzycznego w naszej szkole. Powstały klasy: oboju, organów, altówki, kontrabasu, zaczęła na nowo działać orkiestra smyczkowa. Nasi uczniowie stale należą do grona laureatów przeglądów i konkursów muzycznych, a absolwenci z powodzeniem studiują na uczelniach muzycznych, odnosząc sukcesy na scenach Polski i za granicą. Przykładem naszego wkładu w rozwój życia muzycznego w świecie jest Joanna Różewska – absolwentka naszej szkoły, uczestniczka tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Jednym z realizowanych przez nas na co dzień istotnych celów kształcenia muzycznego jest wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i wartości, dzięki którym stają się oni elitą kulturalną polskiego społeczeństwa.

II edycja konkursu „Pogoń struny” jest przeznaczona dla uczniów średnich szkół muzycznych, grających na instrumentach strunowych (smyczkowych i szarpanych). Inspiratorem i głównym organizatorem jest Pani Danuta Feruś-Żurek, wspaniały pedagog, koncertująca artystka – kameralistka, świetny organizator i menadżer przedsięwzięć muzycznych. Jej pomysł na nazwę konkursu wyniknął z połączenia herbu Naszego Miasta z biegłością i gonitwą palców na instrumentach strunowych.

Wszystkich Państwa zapraszam na przesłuchania konkursowe i koncert laureatów II edycji konkursu „Pogoń struny” 2010.

Niech tony muzyki rozweselają nasze serca i motywują do działania na rzecz wielorakiego rozwoju Szkół Muzycznych w Polsce, a także Naszej Szkoły, Naszego Miasta, Regionu i całej Ojczyzny.

Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych
Michał Hołownia


SKŁAD KOMISJI:

 

Prof. dr hab. ks. Michał Roman Szulik – przewodniczący

Ukończył studia w Instytucie Muzykologii KUL. Od jesieni 1999 r pracuje z Chórem Katedralnym w Siedlcach. W ciągu dziesięciu lat pracy przygotował z zespołem oprawę muzyczną do wszystkich uroczystości w katedrze, a także większych uroczystości o zasięgu diecezjalnym. Prowadzi bogatą działalność koncertową występując w Polsce i za granicą (Niemcy, Włochy, Ukraina, Białoruś, Litwa). Z założonym przez siebie Zespołem Kameralnych Chóru Katedralnego im. ks. A. Hoffmana nagrał dwie płyty CD, a także był laureatem Konkursów Chóralnych. Współpracuje na stałe z zespołem Vokalensamble der Basilika Birnau, z którym przygotowuje wakacyjne projekty wykonań muzyki sakralnej.  Zajmuje się też pracą kompozytorską pisząc mniejsze opracowania chóralne, a także utwory koncertowe.  Zajmuje się pracą naukową, pisząc publikacje dotyczące dziejów kultury muzycznej katedry siedleckiej, technik wokalnych oraz muzyki liturgicznej. W latach 2006-2008 studiował w bydgoskiej Akademii Muzycznej w Podyplomowym Studium Emisji Głosu, którego jest obecnie pedagogiem. W roku 2009 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w zakresie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, gdzie jest kierownikiem Zakładu Muzyki. Jest nauczycielem przedmiotów chór i orkiestra w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach.

***

Włodzimierz Promiński

Urodził się w Opolu w 1958 roku. Tam ukończył z wyróżnieniem podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie skrzypiec Karola Reimana. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie pod kierunkiem Franciszka Jurysa. Uczelnię tę ukończył w 1983 roku otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. u Olega Krysy, Zachara Brona, Roberta Mastersa, Vladimira Avramowa. Po ukończeniu studiów w Warszawie, kontynuował naukę w dziedzinie muzyki kameralnej w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie prowadzonej przez Amadeus Quartet, potem w Berlinie pod kierunkiem prof. Eberharda Feltza i w Detmold w Hochschule für Musik u prof. Ernsta Mayer-Schierninga. W 1984 roku założył KWARTET CAMERATA i jest jego I skrzypkiem. Jako kameralista jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 I nagroda). Za swą działalność otrzymał w 1991 roku Nagrodę Artystyczną Młodych im. St. Wyspiańskiego. Nagrania płytowe, jakich wraz z Kwartetem Camerata dokonał dla wytwórni fonograficznych w Belgii, Niemczech i w Polsce przyniosły mu szereg wyróżnień, wśród nich tytuł Płyty Roku 1995 polskiego miesięcznika Studio” (nagranie kwartetów Schuberta dla firmy DUX) i Diapason d’Or (1994) za muzykę kameralną Gillaume Lekeu nagraną w firmie Ricercar. Jest profesorem w białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

***

Leszek Sokołowski

Absolwent Białostockiej Filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim w Salzburgu pod kierunkiem prof. Klausa Stolla. Obecnie jest członkiem Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii w Białymstoku, a także profesorem Białostockiej Filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pełniąc funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego. Prowadzi działalność koncertową jako solista, kameralista, członek orkiestr symfonicznych współpracując z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, Warszawską Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Kwartetem CAMERATA, a także jako kierownik artystyczny Orkiestry Kameralnej SINFONIA ACADEMICA. Jego uczniowie i studenci osiągają znaczące sukcesy w kraju o za granicą (grając i współpracując z takim zespołami jak Wiener Philharmoniker, Gustav Mahler Jugendorchester, Mahler Chamber Orchestra, Orkiestra Młodzieżowa w Bayreuth) i zajmując czołowe lokaty w Ogólnopolskich Przesłuchaniach klas kontrabasu.

***
Piotr Reichert

Stypendysta MKiS studiował w Akademii Muzycznej w Sofii w klasie altówki profesora Aleksandra Nejnskiego. Po ukończeniu studiów w 1981 roku wstąpił do Polskiej Orkiestry Kameralnej. Od roku 1988 jest członkiem Kwartetu Camerata. Z zespołem tym zdobył szereg nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, m.in. w Paryżu (1990 r. – I nagroda), w Monachium i w Tokio. Jako kameralista dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm płytowych w kraju i za granicą. Zajmuje się działalnością pedagogiczną, jest profesorem nadzwyczajnym, prowadzi klasę altówki na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie i  na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.

***
Ryszard Bałauszko

Starszy wykładowa Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku od 1982 r. Był uczestnikiem i współorganizatorem wielu kursów muzycznych z takimi gitarzystami, jak m.in. A.Carlevaro, D.Russell,  H.Inojosa, R.Aussel, J. Car doso, J. Morel, C. Marchione. Koncertował jako solista i kameralista na wielu międzynarodowych festiwalach, Koncertował i dokonywał nagrań z wieloma orkiestrami. Jest zapraszany do jury międzynarodowych konkursów gitarowych w Polsce, Hiszpanii, Słowacji. Czynny artystycznie gitarzysta oraz wykładowca krajowych i międzynarodowych kursów,  seminariów i festiwali muzycznych. Jest autorem publikacji,opracowań metodycznych, a także wychowawcą wielu pokoleń wirtuozów gitary, którzy na estradach koncertowych rozsławiają dobre imię AMFC w Warszawie Filii w Białymstoku. Wspaniały pedagog, cieszący się niekwestionowanym autorytetem wśród studentów i współpracowników.


15 listopada 2010 roku
LISTA UCZESTNIKÓW

9:00 Rozpoczęcie konkursu
9.30 Przesłuchania cz. I

Wiśniewska Paulina kl.IV
ZSM w Siedlcach
Pedagog: Paweł Filasiński
Program: Mauro Giuliani – Wariacje na temat „Folii”
Luys de Narvaez – „Guardame las vacas”

Suwała Kamil 10.12.1993r.;
ZSM I i II st. im. F.Chopina w Białej Podlaskiej
Pedagog: Zbigniew Szewczuk
Program: Domenico Scarlatti – Sonata E-dur nr 380
Nikita Koszkin – „Parada”

Lech Magdalena kl.V 24.08.1993r.
ZPSM nr 4 im.Karola Szymanowskiego w Warszawie
Pedagog: Jan Stanienda
Program: J.S.Bach – II Sonata a-moll cz. I Grave; cz. II Fuga

Kazimierski Michał kl. II L 23.05.1993r.
ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Warszawie
Pedagog: Jacek Kicman
Program: J.S.Bach – „Sarabanda” z II Suity wiolonczelowej
Franz Simandl – Etiuda Es-dur z III zeszytu W.Gadzińskiego nr 36

Kowalczyk Olga kl. II L 13.06.1993r.
OSM im. Zenona Brzewskiego w Warszwie
Pedagog: Piotr Reichert
Program: J.S.Bach – Preludium z IV Suity BWV 1010
Bartolomeo Campagnoli – Kaprys op.22 nr 41

Wachnik Karol 25.07.1994r.
ZPSM nr 4 im.Karola Szymanowskiego w Warszawie
Pedagog: Mateusz Szmyt
Program: J.S.Bach – Gigue z V Suity c-moll na wiolonczelę BWV 1011
J.L.Duport – Etiuda g-moll nr 4

Suwała Sylwester 08.01.1992r.
ZSM I i II st. im. F.Chopina w Białej Podlaskiej
Pedagog: Zbigniew Szewczuk
Program: Leo Brouver – „Un dia de Noviembre”
Roland Dyens – „Fuoco”

Filipek Zuzanna kl.II L 04.02.1994r.
ZPSM nr 4 im.Karola Szymanowskiego w Warszawie
Pedagog: Mateusz Szmyt
Program: J.S.Bach – „Courante” c-moll z V Suity wiol. BWV 1011
Alfredo Piatti – Kaprys d-moll op. 25 nr 4

 

11:00-11:30 PRZERWA

11:30 Przesłuchania cz. II

Wilczak Wiktor kl.VI 19.01.1990r.
PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie
Pedagog: Janusz Raczyński
Program: Maria Manuel Ponce – Sonatina Meridional cz.I Campo cz.II Copla, cz.III Fiesta
Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra

Słomska Edyta kl.V 02.03.1993r
OSM II st. im.Zenona Brzewskiego w Warszawie
Pedagog: Andrzej Orkisz
Program: J.S.Bach – IV Suita – „Sarabanda”- „Gigue”

Jankowski Erwin kl. V 20.05.1991r.
PSM im. I.J.Paderewskiego w Żyrardowie
Pedagog: Tomasz Kaszubowski
Program: Yuquijiro Yocoh – „Wariacje na temat Sakury”
Astor Piazzola – „Verano porteno”

Ułanowicz Edyta Urszula kl.V 15.11.1992r.
PSM II st. w Białymstoku
Pedagog: Wojciech Kopijkowski
Program: J.S.Bach – Preludium z II Suity d-moll
Auguste Franchomme – Kaprys op.7 nr 12

Jakimowicz Szymon kl.V OSM 25.01.1993r.
OSM II st. im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku
Pedagog: Marcin Skutnicki
Program: Hector Villa-Lobos – Etiuda nr 9
Ioaquin Turina – „Fandanquillo”

Cieśluk Karol kl. VI 28.03.1992r.
OSM II st. im.Witolda Lutosławskiego w Białymstoku
Pedagog: Leszek Sokołowski
Program: Carl Friedrich Abel – Sonata G-dur cz.I, II
Stefan Bolesław Poradowski – Kaprys nr 1

Mazur Dagmara kl.IV 26.10.1992r.
PSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu
Pedagog: Przemysław Bednarczuk, zastępstwo:Andrzej Fil
Program: Francisco Tarrega – „Kaprys arabski”
Eduardo Sainz de la Maza – „Campanaz del Alba”

Bobin Vida kl. VI 17.12.1992r.
PSM I i II st. w Suwałkach
Pedagog: Beata Chudecka
Program: J.S.Bach – Sonata II – Andante
H.Wieniawski – Kaprys „Le Chant du Bivouac” op.10 nr 8

13.00 ZAKOŃCZENIE PRZESŁUCHAŃ

14:30 WRĘCZENIE NAGRÓD

KONCERT LAUREATÓW

SPOTKANIE Z JURORAMI


LISTA SPONSORÓW

1. Biskup Siedlecki J.E.Zbigniew Kiernikowski

2. Elżbieta i Waldemar Złoch Budexpol s.j.

3. Dr inż. Leszek Gadomski – Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa

4. Mgr inż. Bogdan Kozioł – Prezes Zarządu MPK Sp. z o.o.

5. Mgr inż. Krzysztof Figat – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Spółka z o.o.

6. Urząd Miasta Siedlce. 

Dzięki hojnemu wsparciu ludzi nauki, biznesu, przedsiębiorczości możliwe jest przeprowadzenie takich przedsięwzięć.

Rozmiar czcionki